Hoppa till innehåll
Flicka saknad av Natalie Gerami

Flicka saknad

Av Natalie Gerami · Med Sofia Berntson · Förlag Lind & Co Förlag

Språk

Svenska

Format

Nedladdningsbar

Kategori

Deckare & Thriller

Traffickingnätverket, del 1.Anders har just tagit ett dopp i de svalkande vågorna vid den thailändska stranden, när en kvinna plötsligt står där med ett foto i handen. Det är en bild på hennes dotter som hon tror blivit bortförd till Sverige. Kan Anders hjälpa henne leta när han åker tillbaka efter semestern? Hemma i Sverige håller Anna ett författarsamtal om sin bok om trafficking när Anders kommer fram och berättar om händelsen i Thailand. Utan att riktigt förstå vad det är hon ger sig in på sugs Anna in i det bråddjupa mörkret kring internationell barnsexhandel. Det som börjar med sökandet efter en kvinnas dotter leder till många fler bortförda kvinnor, flickor och döttrar. Anna får snart erfara vad som händer när någon ställer sig i vägen för ett hänsynslöst och våldsamt traffickingnätverk som inte drar sig för något, och hur människor förvandlar hela sina liv till en väv av lögner och manipulation för att dölja sina mörka begär. Spänningsromanen "Flicka saknad" är baserad på sanna historier och riktar ljuset mot den cyniska handeln med människor – och mot de oväntade former en förövare kan anta.[WeDoBooks]

Var kan du lyssna?

Köp en gång eller lyssna obegränsat — vi rankar inom varje alternativ, aldrig mellan dem.

BILLIGASTE SÄTTET ATT LYSSNA

Gratis i 60 dagar

Flicka saknad ingår i BookBeat. Efter provperioden 99 kr/mån — avsluta när du vill.

Köp och äg

Du äger filen — inget abonnemang, ingen bindningstid.

Bästa pris just nu
1

Bokus

Bokus

3,6 · Trustpilot (2k)

Digital leverans — inga fraktkostnader

Lyssna obegränsat

Vi har verifierat att titeln finns hos en tjänst.

Storytel

Ingen provperiod

sedan från 99 kr/mån

TITELN INGÅR HÄR

BookBeat

60 dagar gratis

sedan från 99 kr/mån

Nextory

14 dagar gratis

sedan från 89 kr/mån

Bokus Play

30 dagar gratis

sedan från 79 kr/mån

Vilken tjänst passar dina behov? Se hela jämförelsen →

Verifierade priser

Uppdateras flera gånger per dag

Oberoende jämförelse

Annons: Booki säljer inget själv utan länkar vidare till butiker och tjänster. Klickar du och handlar kan vi få ersättning — det påverkar aldrig priset för dig, och inte heller ordningen: butikerna rankas på pris och tjänsten som lyfts fram har längst gratisperiod, oavsett om den ger oss ersättning.

Vanliga frågor

Vad kostar Flicka saknad som ljudbok?

Bokus säljer ljudboken för 99 kr som styckköp, vilket betyder att du äger filen utan abonnemang.

Ingår Flicka saknad i något ljudboksabonnemang?

Ja, titeln finns hos BookBeat. Billigaste abonnemanget av dem är BookBeat från 99 kr/mån. Med abonnemang lyssnar du så länge du är kund; titlar kan försvinna ur katalogen när avtal löper ut.

Är det billigare att köpa ljudboken eller att ha abonnemang?

Det beror på hur mycket du lyssnar. Styckköpet kostar 99 kr en gång och boken är din. Billigaste abonnemanget kostar 79 kr i månaden, vilket motsvarar ungefär 0,8 böcker per månad i den här prisklassen — lyssnar du mer än så är abonnemang billigare, lyssnar du mindre är styckköp det.

Vem läser Flicka saknad?

Sofia Berntson är uppläsare.

ISBN 9789180198332