Hoppa till innehåll
Pappa Pellerins dotter av Maria Gripe

Pappa Pellerins dotter

Av Maria Gripe · Med Louise Löwenberg · Förlag Modernista

Längd

4 h 31 min

Språk

Svenska

Utgiven

2020

Format

Nedladdningsbar

Kategori

Barn & Ungdom

»I Maria Gripes böcker blir människan så egendomligt stor, så rik på nyanser och komplexitet. Jag tror aldrig jag har läst någon större människokärlek.« Lotta Olsson, DN Loella bor ensam i en liten stuga i skogen med sina små tvillingbröder. Hennes mamma är ute och arbetar på sjön i långa perioder och hennes pappa vet hon ingenting om. Det går dock ingen direkt nöd på Loella och bröderna. Hon har tant Adina, som hjälper henne, och hon har Pappa Pellerin. Visserligen är Pappa Pellerin bara en fågelskrämma, men för Loella representerar han något mer – kanske pappan som hon hört att hon liknar, men som hon aldrig sett. När mamman också försvinner tvingas Loella lämna sin trygga värld i skogen, och hamnar på ett barnhem i den främmande, skrämmande staden. Samtidigt växer sig drömmen om pappan starkare och blir allt viktigare för Loella. Pappa Pellerins dotter [1963] är en av Maria Gripes mest älskade böcker. Denna nyutgåva är illustrerad med Harald Gripes originalteckningar. MARIA GRIPE [1923-2007] är en av Sveriges bästa och mest älskade barnboksförfattare genom tiderna. Hon debuterade 1954 med I vår lilla stad och skrev sammanlagt 38 böcker, däribland Hugo & Josefin, Tordyveln flyger i skymningen och Agnes Cecilia. Hennes böcker är översatta till 29 språk, och flera har blivit filmer och TV-serier. 1946 gifte hon sig med konstnären Harald Gripe [1921-1992] som illustrerade de flesta av hennes böcker. Maria Gripe fick ta emot en rad utmärkelser för sitt författarskap, bland annat H. C. Andersen-medaljen, Litteraturfrämjandets stora pris, Astrid Lindgren-priset, New York Herald Tribunes Honor Award och spanska kulturministeriets Premio Nacional.[WeDoBooks]

Var kan du lyssna?

Köp en gång eller lyssna obegränsat — vi rankar inom varje alternativ, aldrig mellan dem.

BILLIGASTE SÄTTET ATT LYSSNA

Gratis i 60 dagar

Pappa Pellerins dotter ingår i BookBeat. Efter provperioden 99 kr/mån — avsluta när du vill.

Köp och äg

Du äger filen — inget abonnemang, ingen bindningstid.

Bästa pris just nu
1

Bokus

Bokus

3,6 · Trustpilot (2k)

Digital leverans — inga fraktkostnader

Lyssna obegränsat

Vi har verifierat att titeln finns hos 2 tjänster.

TITELN INGÅR HÄR

Storytel

Ingen provperiod

sedan från 99 kr/mån

TITELN INGÅR HÄR

BookBeat

60 dagar gratis

sedan från 99 kr/mån

Nextory

14 dagar gratis

sedan från 89 kr/mån

Bokus Play

30 dagar gratis

sedan från 79 kr/mån

Vilken tjänst passar dina behov? Se hela jämförelsen →

Verifierade priser

Uppdateras flera gånger per dag

Oberoende jämförelse

Annons: Booki säljer inget själv utan länkar vidare till butiker och tjänster. Klickar du och handlar kan vi få ersättning — det påverkar aldrig priset för dig, och inte heller ordningen: butikerna rankas på pris och tjänsten som lyfts fram har längst gratisperiod, oavsett om den ger oss ersättning.

Vanliga frågor

Vad kostar Pappa Pellerins dotter som ljudbok?

Bokus säljer ljudboken för 119 kr som styckköp, vilket betyder att du äger filen utan abonnemang.

Ingår Pappa Pellerins dotter i något ljudboksabonnemang?

Ja, titeln finns hos BookBeat och Storytel. Billigaste abonnemanget av dem är Storytel från 99 kr/mån. Med abonnemang lyssnar du så länge du är kund; titlar kan försvinna ur katalogen när avtal löper ut.

Är det billigare att köpa ljudboken eller att ha abonnemang?

Det beror på hur mycket du lyssnar. Styckköpet kostar 119 kr en gång och boken är din. Billigaste abonnemanget kostar 79 kr i månaden, vilket motsvarar ungefär 0,7 böcker per månad i den här prisklassen — lyssnar du mer än så är abonnemang billigare, lyssnar du mindre är styckköp det.

Vem läser Pappa Pellerins dotter?

Louise Löwenberg är uppläsare. Speltiden är 4 h 31 min.

ISBN 9789178939206