Hoppa till innehåll
Eufori : en roman om Sylvia Plath av Elin Cullhed

Eufori : en roman om Sylvia Plath

en roman om Sylvia Plath

Av Elin Cullhed · Med Lena Endre · Förlag Wahlström & Widstrand

Längd

9 h 44 min

Språk

Svenska

Utgiven

2025

Format

Nedladdningsbar

Kategori

1900-talet & efterkrigstiden

Vinnare av Augustpriset 2021 i den skönlitterära klassenEufori är en fantasi om Sylvia Plaths sista år i livet. I en rasande, böljande, bångstyrig text möter vi Plath: förtvivlad, uppspelt, svartsjuk, grandios. Här ryms kärleken till barnen, längtan efter att få skriva och frustrationen över maken Ted Hughes ovilja att dela ansvaret. Hennes författarskap får alltid stå tillbaka för hans, men hennes inre monolog visar en konstnär av ovanlig kaliber.Elin Cullhed lånar av sina egna erfarenheter till en ikonisk författare i denna roman om moderskap och skapande.”Elin Cullheds Eufori är hänförande.” Aftonbladet"...en underbar bekantskap." SvD[WeDoBooks]

Var kan du lyssna?

Köp en gång eller lyssna obegränsat — vi rankar inom varje alternativ, aldrig mellan dem.

BILLIGASTE SÄTTET ATT LYSSNA

Gratis i 60 dagar

Eufori : en roman om Sylvia Plath ingår i BookBeat. Efter provperioden 99 kr/mån — avsluta när du vill.

Köp och äg

Du äger filen — inget abonnemang, ingen bindningstid.

Bästa pris just nu
1

Bokus

Bokus

3,6 · Trustpilot (2k)

Digital leverans — inga fraktkostnader

Lyssna obegränsat

Vi har verifierat att titeln finns hos 2 tjänster.

TITELN INGÅR HÄR

Storytel

Ingen provperiod

sedan från 99 kr/mån

TITELN INGÅR HÄR

BookBeat

60 dagar gratis

sedan från 99 kr/mån

Nextory

14 dagar gratis

sedan från 89 kr/mån

Bokus Play

30 dagar gratis

sedan från 79 kr/mån

Vilken tjänst passar dina behov? Se hela jämförelsen →

Verifierade priser

Uppdateras flera gånger per dag

Oberoende jämförelse

Annons: Booki säljer inget själv utan länkar vidare till butiker och tjänster. Klickar du och handlar kan vi få ersättning — det påverkar aldrig priset för dig, och inte heller ordningen: butikerna rankas på pris och tjänsten som lyfts fram har längst gratisperiod, oavsett om den ger oss ersättning.

Prisutveckling

Lägsta pris hos våra butiker över tid. Frakt och begagnat ingår inte.
9095100105 kr8 jun6 jul3 augi dag99 kr · Bokus
Inga prisändringar de senaste 90 dagarna.
Köpläge just nu

Stabilt pris

Lägst 99 krHögst 99 kr
Mot normalpris

Som normalt

Normalpris ~99 kr
Prisrörlighet

Sällan rea

priset är stabilt

Vanliga frågor

Vad kostar Eufori : en roman om Sylvia Plath som ljudbok?

Bokus säljer ljudboken för 99 kr som styckköp, vilket betyder att du äger filen utan abonnemang.

Ingår Eufori : en roman om Sylvia Plath i något ljudboksabonnemang?

Ja, titeln finns hos BookBeat och Storytel. Billigaste abonnemanget av dem är Storytel från 99 kr/mån. Med abonnemang lyssnar du så länge du är kund; titlar kan försvinna ur katalogen när avtal löper ut.

Är det billigare att köpa ljudboken eller att ha abonnemang?

Det beror på hur mycket du lyssnar. Styckköpet kostar 99 kr en gång och boken är din. Billigaste abonnemanget kostar 79 kr i månaden, vilket motsvarar ungefär 0,8 böcker per månad i den här prisklassen — lyssnar du mer än så är abonnemang billigare, lyssnar du mindre är styckköp det.

Vem läser Eufori : en roman om Sylvia Plath?

Lena Endre är uppläsare. Speltiden är 9 h 44 min.

ISBN 9789146237679