Hoppa till innehåll
De ovärdiga av Roy Jacobsen

De ovärdiga

Av Roy Jacobsen · Med Kristofer Kamiyasu · Förlag Norstedts

Längd

9 h 48 min

Språk

Svenska

Utgiven

2024

Format

Nedladdningsbar

Kategori

Norden

I Roy Jacobsens nya roman De ovärdiga följer vi en grupp pojkar och flickor från ett hyreshus i östra utkanten av Oslo under den tyska ockupationen.Ungdomarna lever i fattigdom och måste kämpa för att överleva. En kamp som gör att de aldrig missar ett tillfälle att luras och stjäla, att förfalska dokument och att begå inbrott i de fina kvarteren på jakt efter saker som går att sälja på den svarta marknaden. De drar sig inte heller för att stjäla från tyskar i hög maktställning, vilket ytterligare ökar risken för upptäckt och hård bestraffning.De ovärdiga är en brutal och varm skildring av en miljö, tid och vardag som hittills varit nästan frånvarande i krigshistorien. Den mångfaldigt prisbelönade Roy Jacobsen har skrivit en tankeväckande och underhållande roman som ytterligare befäster hans position som en av de stora europeiska författarna.

Var kan du lyssna?

Köp en gång eller lyssna obegränsat — vi rankar inom varje alternativ, aldrig mellan dem.

BILLIGASTE SÄTTET ATT LYSSNA

Gratis i 60 dagar

De ovärdiga ingår i BookBeat. Efter provperioden 99 kr/mån — avsluta när du vill.

Köp och äg

Du äger filen — inget abonnemang, ingen bindningstid.

Bästa pris just nu
1

Bokus

Bokus

3,6 · Trustpilot (2k)

Digital leverans — inga fraktkostnader

Lyssna obegränsat

Vi har verifierat att titeln finns hos 2 tjänster.

TITELN INGÅR HÄR

Storytel

Ingen provperiod

sedan från 99 kr/mån

TITELN INGÅR HÄR

BookBeat

60 dagar gratis

sedan från 99 kr/mån

Nextory

14 dagar gratis

sedan från 89 kr/mån

Bokus Play

30 dagar gratis

sedan från 79 kr/mån

Vilken tjänst passar dina behov? Se hela jämförelsen →

Verifierade priser

Uppdateras flera gånger per dag

Oberoende jämförelse

Annons: Booki säljer inget själv utan länkar vidare till butiker och tjänster. Klickar du och handlar kan vi få ersättning — det påverkar aldrig priset för dig, och inte heller ordningen: butikerna rankas på pris och tjänsten som lyfts fram har längst gratisperiod, oavsett om den ger oss ersättning.

Vanliga frågor

Vad kostar De ovärdiga som ljudbok?

Bokus säljer ljudboken för 169 kr som styckköp, vilket betyder att du äger filen utan abonnemang.

Ingår De ovärdiga i något ljudboksabonnemang?

Ja, titeln finns hos BookBeat och Storytel. Billigaste abonnemanget av dem är Storytel från 99 kr/mån. Med abonnemang lyssnar du så länge du är kund; titlar kan försvinna ur katalogen när avtal löper ut.

Är det billigare att köpa ljudboken eller att ha abonnemang?

Det beror på hur mycket du lyssnar. Styckköpet kostar 169 kr en gång och boken är din. Billigaste abonnemanget kostar 79 kr i månaden, vilket motsvarar ungefär 0,5 böcker per månad i den här prisklassen — lyssnar du mer än så är abonnemang billigare, lyssnar du mindre är styckköp det.

Vem läser De ovärdiga?

Kristofer Kamiyasu är uppläsare. Speltiden är 9 h 48 min.

ISBN 9789113129891